Gimnastyka artykulacyjna

Dzisiaj przygotowałam dla Was zestaw ćwiczeń artykulacyjnych przygotowany w wiosennej oprawie. Głównie są to ćwiczenia mające na celu wypracowanie pionizacji języka, niezbędnego do prawidłowej wymowy głosek z szeregu szumiącego [sz], [ż/rz], [cz], [dż] oraz głoski [r]. W załączeniu plik do pobrania.

Drogie Dzieci!

Od jakiegoś czasu każdy siedzi w swoim domku, a za oknem wiosna i wszystko budzi się do życia! Żeby tego nie przeoczyć przygotowałam Wam kilka wiosennych ćwiczeń logopedycznych, niech obudzą się też Wasze języki! Poproście rodziców o pomoc i spróbujcie wykonać wszystkie ćwiczenia.

Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne

Kochani witam Was serdecznie w tym wyjątkowym przedświątecznym tygodniu i oczywiście proponuję wielkanocną gimnastykę buzi i języka.

Co Wam się kojarzy z Wielkanocą?

Podawane przez dzieci hasła (przynajmniej większość, ilustrujemy zdjęciami święconki, wydmuszek, zwierząt kojarzących się z tym czasem, jak zając, kurczak czy owieczka.
Z tej rozmowy wynikają kolejne ćwiczenia.

Pisanki już pomalowane, czyli ćwiczenia buzi i języka.

Pod każdą z aż 18 pisanek jest ćwiczenie artykulatorów.
Losujemy i wykonujemy ćwiczenie.

PS. Pisanki mogą tez zostać wykorzystane jako gra memory.

Zajączkowa minki

Polecam także ćwiczenia buzi z zajączkami:

Ćw. oddechowe ze słomką

Tym razem będą ich aż 4 rodzaje.
Pierwsze ćwiczenie to słomkowa układanka wg wzoru.

Drugie to słomkowe ozdabianie mazurka, czyli wielkanocnego ciasta.
Do tego ćwiczenia potrzebować będziemy kolorowe kartki z bloku rysunkowego lub technicznego, a także powycinane przez nas wzorki z białego papieru. Zadaniem dzieci jest udekorowanie ciasta, czyli kolorowej kartki pokrytej „lukrem”.
Trzecie to dekorowanie wzoru pisanki za pomocą słomki i kolorowych elementów wielkanocnych (kupionych w Pepco).
W końcu w czwartym ćwiczeniu wykorzystamy małe styropianowe jajka, by je zdmuchnąć z dłoni, ale też, by urządzić oddechowe zawody jajkowe.

Ćwiczenia motoryki małej w wielkanocnej odsłonie.

Tutaj znów możemy wrócić do powyższego szablonu jajka-pisanki .Ozdabiamy jajko, tworzymy pisankę i je możemy pokolorować, powyklejać plasteliną, udekorować małymi elementami wielkanocnymi.
Jest też drugie ćwiczenie motoryczne: rysowanie wełenki na ciele owieczki lub po prostu kolorowanie owieczki na dowolny kolor.
Możemy też pokolorować zajączka.

Co na Wielkanoc, a co na Gwiazdkę?

Kończymy zajęcia kartą z podsumowaniem, na jakiej dzieci zaznaczają wg polecenia te elementy, które nie kojarzą się ze Świętami Wielkanocnymi (lub odwrotnie, właśnie te elementy, jakie pasują do świąt wielkanocnych).

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wszystkim wspaniałego czasu
w rodzinnym gronie! …i wielu okazji do poćwiczenia buzi, języka, oddechu i innych!

logopeda
Agnieszka Dobrucka