Temat: Kocham i szanuję moich Rodziców

Witam Was, drogie Dzieci, po przerwie w naszych spotkaniach. Najpierw chcę złożyć życzenia z okazji Waszego święta, które było w poniedziałek.
Niech Pan Jezus strzeże Was i prowadzi przez życie wraz ze swą Matką. Życzę, byście wyrosły na dobrych ludzi i były szczęśliwe razem ze swoimi kochanymi Rodzicami.
Chcę jeszcze wrócić do innego święta – Dnia Matki.
Mam nadzieję, że wszyscy złożyliście życzenia Waszym kochanym Mamusiom.
Posłuchajcie jak rodzina Kasi przeżywała Dzień Matki.
W tym dniu tato obudził cichutko Kasię i Piotrka. Chleb był już przygotowany, zachęcił je, by dokończyły kanapki na śniadanie a sam poszedł po kwiaty. Gdy wrócił, dzieci zdążyły już ubrać się i zrobić „uśmiechnięte” kanapki.
Weszli do sypialni, by zaśpiewać „Sto lat” dla Mamy, wręczyć kwiaty i laurkę i wtedy obudziła się mała Ola. Stanęła w łóżeczku i po raz pierwszy powiedziała „mama”. Mamie łzy zruszenia napłynęły do oczu i powiedziała: Dziękuję Wam, dzieci. Zrobiliście mi wspaniałą niespodziankę. Bardzo Was kocham.
Pamiętacie, że Pan Jezus, gdy był mały, żył ze swą Mamą, Maryją i Opiekunem, św. Józefem w Nazarecie. Zachęcam Was, byście spełniając swoje codzienne czynności: ranne wstawanie, mycie, jedzenie, zabawa, pomoc w sprzątaniu… ; pomyśleli jak to wyglądało w Rodzinie Jezusa. Pamiętajcie, On zawsze chce być blisko Was, zapraszajcie Go więc do codziennego życia.
JEZU, UFAM TOBIE.

Proponuję jeszcze 2 filmiki:
https://tiny.pl/77vcw
https://tiny.pl/tz38g


Witam Was drogie Dzieci i Rodziców. Dziś w całej Polsce i na świecie przeżywamy wielki i radosny dzień. Dokładnie 100 lat temu urodził się największy z Polaków – św. Jan Paweł II. Dziękujmy gorąco Panu Bogu za niego. Na poprzedniej katechezie wspomnieliśmy, że bardzo kochał on Matkę Bożą. Proponuję jeszcze obejrzenie prezentacji dla dzieci. Adres poniżej
 
 
Można też, według uznania Rodziców
 
 
JEZU, UFAM TOBIE. MATKO BOŻA FATIMSKA MÓDL SIĘ ZA NAMI. ŚW. JANIE PAWLE II, MÓDL SIĘ ZA NAMI

Temat: Matka Boża Fatimska i św. Jan Paweł II.

Na jednej z poprzednich katechez, mówiliśmy o Maryi, Mamusi Pana Jezusa i naszej.
Pan Jezus prosi swoją Mamę, by schodziła na ziemię, pocieszała ludzi, uczyła jak powinni postępować, co zmienić. Wiele razy już tak się wydarzyło. Często Maryja przychodzi do dzieci. Tak było 13 maja, ponad 100 lat temu. W Fatimie, tak nazywa się miejscowość, gdzie to się wydarzyło, ukazała się 3 dzieci. Były to : Łucja, Hiacynta i Franuś. Wiele razy spotykała się z nimi, prosiła, by mówili ludziom, że powinni się poprawić, robić więcej dobrego a odrzucić zło i modliła się z nimi na różańcu.
Dużo ludzi kocha Matkę Bożą i stara się wypełniać Jej prośby, gdy się ukazuje na ziemi.
Takim był św. Jan Paweł II.
Teraz Kościołem Pana Jezusa kieruje papież Franciszek, a był taki czas, kiedy papieżem był Polak Jan Paweł II.
Myślę, że starsze dzieci przypominają sobie, że papież to najważniejszy ksiądz na świecie i nosi białą sutannę i małą białą „czapeczkę” na głowie.
Św. Jan Paweł II teraz jest już w niebie, a gdy żył na ziemi, bardzo kochał Matkę Bożą. Ludziom, z którymi się spotykał dawał w prezencie różaniec. Zapytajcie swoich Bliskich, może i oni mają różaniec od Papieża Jana Pawła II. Matka Boża bardzo troszczyła się o niego. Gdy w Jej święto zły człowiek chciał go zabić, ludzie modlili się dzień i noc na różańcu, by Maryja prosiła Jezusa o uratowanie życia Papieża. I Maryja uprosiła ten cud.
Może już niektóre dzieci wiedzą, że ten Papież, który tak bardzo kochał Maryję , w tym roku ma 100 lat.
Ciekawe jak w niebie świętuje się urodziny. My wiemy jak jest w przedszkolu, gdy dzieci mają urodziny, a jak w niebie? – dopiero zobaczymy.
Na pewno jest bardzo radośnie, więc i my się cieszmy, że mamy w niebie dobrą Matkę i św. Papieża. On kochał wszystkie dzieci i napisał do nich list. Jak będziecie trochę starsze, to myślę, że go przeczytacie.
Zachęcam Was, Dzieci, byście kochały Maryję i tak jak umiecie modliły się do Niej. Zaśpiewajcie Maryi „Była cicha i piękna jak wiosna” i róbcie to jak najczęściej.
JEZU, UFAM TOBIE. MATKO BOŻA FATIMSKA, MÓDL SIĘ ZA NAMI.


Temat: Jestem dzieckiem Boga.

Każde z Was, drogie Dzieci, ma swoją  Mamusię, Tatusia, Rodzeństwo, z którymi tworzycie rodzinę. Rodzice Was kochają i troszczą się o Was na co dzień.
Gdy chodzicie do przedszkola, to przychodzą też inne dzieci, które również mają swoje rodziny. Przed chorobą, która zatrzymała nas w domu, spotykaliśmy się w kościele. Tam przychodzą ludzie też z różnych rodzin, a wszyscy jesteśmy jedną rodziną – Rodziną Dzieci Bożych.
Rodzina dzieci Bożych obejmuje cały świat. Ludzie mają inny kolor skóry, mieszkają w różnych krajach, różnie się ubierają, a są jedną rodziną.
Dzieckiem Bożym każdy z nas się stał podczas chrztu świętego.
Rodzice przynieśli nas do kościoła i prosili, by ksiądz nas ochrzcił. Ksiądz polał naszą głowę wodą święconą, wypowiedział nasze imię, zrobił znak krzyża i staliśmy się dziećmi Bożymi.
Poproście Rodziców, by opowiedzieli Wam o Waszym chrzcie. Myślę, że macie też pamiątkowe zdjęcia. Warto je przy tej okazji obejrzeć.
Proszę, byście podczas wieczornej modlitwy, podziękowali Panu Bogu za to, że jesteście Dziećmi Bożymi, również za Rodziców i Rodziców chrzestnych.
Zachęcam też do posłuchania piosenki „Dzieckiem Bożym jestem ja”  (youtube – piosenki religijne) i do zaśpiewania samodzielnie „Bóg kocha mnie takiego jakim jestem”, myślę, że jeszcze pamiętacie.

JEZU, UFAM TOBIE. MATKO BOŻA OPIEKUJ SIĘ NAMI.

Temat: Na Mszy świętej spotykam się z Jezusem Zmartwychwstałym.

Witajcie Dzieci. Znów możemy się spotkać dzięki dobroci Waszych Rodziców.
Wczoraj przeżywaliśmy bardzo ważne święto Miłosierdzia Bożego. Cieszymy się, bo Pan Jezus ukazał się siostrze zakonnej z Polski, s. Faustynie Kowalskiej. Kocha nasz kraj. Ma dla nas wielkie zadanie, byśmy wszystkim ludziom mówili, że Jezus ich kocha i prosi, by byli lepsi, by zmieniali swoje życie, pomagali sobie, przebaczali i przepraszali za zło. Bardzo Mu na nas zależy, jesteśmy dla Niego ważni więc zaprasza nas każdego dnia a szczególnie w niedziele i święta na spotkanie w czasie Mszy świętej. Wtedy mówi do nas przez Pismo święte i daje pokarm – swoje Ciało pod postacią chleba. Za kilka lat i Wy będziecie mogli przyjmować Ciało Pana Jezusa. Teraz w czasie epidemii wielu ludzi nie może chodzić na Mszę świętą. Wasi Bliscy uczestniczą w niej przez telewizję lub internet. Dołączajcie do nich. Wiem, że to jest dla Was trudne. Pan Jezus to wie jeszcze lepiej. Starajcie się więc przeżywać Mszę świętą najlepiej jak potraficie. Jezus patrzy na Wasze serduszka, dobroć pragnienie. Wasze modlitwy sprawiają Mu wielką radość. Rozmawiajcie z Nim tak, jak z Mamusią i Tatusiem.

A teraz proponuję naukę wiersza:

Na wieży dzwonek woła w niedzielę.
Msza się odprawiać będzie w kościele.
Niech każde dziecko o tym pamięta,
by być na Mszy świętej w niedzielę i święta.

JEZU, UFAM TOBIE.


Temat: Jezus żyję! – Radość mam w sercu mym.

Zacznijmy nasze kolejne „spotkanie” na religii od piosenki wyrażającej radość, że Jezus żyje, zmartwychwstał. Mam nadzieję, że wiele z was pamięta.
Bóg zmartwychwstał, Jezus żyje 3x
Daj Mu ręce swe, daj Mu nogi swe,
daj Mu serce swe, daj Mu duszę swą. On Bogiem twoim jest.

Gdyby ktoś szukał w internecie to nieco inne jest 1 zdanie: Bóg nie umarł, Jezus żyje. Pozostałe słowa powinny być takie same.

Na poprzednim spotkaniu wspomniałam, ze Jezus jest zawsze z nami choć Go nie widzimy, albo widzimy pod postacią białego Chleba. zdarza się jednak, że Pan Jezus ukazuje się komuś w postaci ludzkiej, tak jak żył na ziemi. Tak ukazał się w Polsce siostrze zakonnej – św. Faustynie. Z Jego serca wypływały wtedy 2 strumienie: jeden niebieski oznaczający wodę, drugi czerwony oznaczający Krew. Jezus prosił s. Faustynę, by mówiła ludziom, że Jezus ich kocha i pragnie, by ludzie Mu ufali. Będzie ich strzegł i pomagał. Wy ufacie swoim Rodzicom. Widzicie, że Was kochają, są z Wami, troszczą się o Wasze potrzeby, rozmawiają z Wami, bawią się; gdy jesteście smutni, pocieszą. przytulą a nie odrzucą. I Rodzice cieszą się, że im ufacie, do nich idziecie ze swoimi zmartwieniami. Tak samo Jezus. Módlcie się do Niego tak zwyczajnie jak potraficie, jak mówicie do Rodziców. Gdy będziemy Mu ufali i modlili się, uwolni świat od choroby i pomoże naprawić to, co ona zepsuła. Będziemy mogli wrócić do przedszkola, szkoły, uczyć się, a Rodzice do pracy. Życzę Wam radości i nie zapominajcie rozmawiać z Panem Jezusem. JEZU, UFAM TOBIE.

Proszę o informację czy dzieci maja podręczniki w domu. Jeśli tak, będę podawała strony, gdzie trzeba uzupełnić.


BARDZO WAŻNY TYDZIEŃ!

Witam Was, drogie Dzieci i Waszych Rodziców. Już bardzo dawno widzieliśmy się na religii. Nadal nie wiadomo, kiedy znów wrócimy do przedszkola dlatego będziemy się spotykać tak, jak to obecnie jest możliwe, przez internet. Mam nadzieję, że ktoś z Rodziców lub starszego Rodzeństwa, znajdzie czas, by Wam w tym pomóc. Poproście o to i nie zapomnijcie potem podziękować.

Wielki Post dobiegł końca. Tylko trochę udało się nam zasłonić kolce na koronie cierniowej w przedszkolu, ale mam nadzieję, że te, które wzięliście do domu, mają dużo więcej zasłoniętych kolców. A to oznacza, że spełnialiście dobre uczynki.
Teraz czekają nas bardzo ważne dni. Nazywamy je nawet Wielkie Dni, a wśród nich Wieki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Tak je nazywamy, bo są związane z męką i śmiercią Pana Jezusa.

A teraz zagadka:
Stał za miastem, na górze, z drewna ramiona miał duże.
Na nim Jezus umierał, niebo dla ludzi otwierał.

+ Czy udało się Wam odgadnąć?
To krzyż, a my znamy piosenkę „Rysuję krzyż”. Jak pamiętacie to zaśpiewajcie ją.

Cierpienie i śmierć Pana Jezusa napełniają nas smutkiem, ale Jezus nie chce, byśmy byli smutni i myśleli, że już wszystko stracone. Dlatego trzeciego dnia po śmierci wstał z grobu i odtąd już jest wśród nas na zawsze, choć jest niewidzialny. Bardzo Mu zależy, byśmy Mu wierzyli i z Nim rozmawiali więc podczas modlitwy proście Boga, by uczynił cud i uwolnił Polskę i świat od choroby.

GORĄCO ŻYCZĘ Wam, drogie Dzieci i Waszym Rodzinom, by Pan Jezus Zmartwychwstały pomagał Wam we wszystkich trudnościach oraz napełniał radością, życzliwością i miłością. JEZU, UFAM TOBIE. S. Antonina